Massey Ferguson
1205
Farm tractor · 1997–2003 · 15 hp
Massey Ferguson1205
The Massey Ferguson 1205 is a farm tractor manufactured from 1997 to 2003. It features a 15 hp engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
gear
| Power PTO | 13.8 hp (10.3 kW) |
|---|
hydro
| Power PTO | 12.8 hp (9.5 kW) |
|---|
primary
| Engine | Iseki |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 56.6 ci (0.9 L) |
| Compression Ratio | 22.5 |
| Power Gross | 15.7 hp (11.7 kW) |
| Power Net | 15.3 hp (11.4 kW) |
| Torque Peak | 36.9 lb-ft (50 Nm) |
| Torque Peak | 1,800 RPM |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 5.4 qts (5.1 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 184mm dry disc |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
PTO
gear
| Rear Type | transmission |
|---|---|
| Mid Type | transmission |
hydro
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | live |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,058 lbs (479 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 100.2 in (254 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height Rops | 76 in (193 cm) |
| Wheelbase | 56.1 in (142 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25 cm) |
| Front Tread | 29.5 in (74 cm) |
| Rear Tread | 30.3 in (76 cm) |
Weight
| Shipping | 1,325 lbs (601 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00-16 |
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Attachments
54" mid-mount mower deckFront-end loader
| Mower Deck | 54 in (137 cm) |
|---|