Massey Ferguson
1210
Farm tractor · 1993–1995 · 16 hp
Massey Ferguson1210
The Massey Ferguson 1210 is a farm tractor manufactured from 1993 to 1995. It features a Iseki E3100 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 61.4 ci (1 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Compression Ratio | 22.5 |
| Power Net | 17.4 hp (13 kW) |
| Power PTO | 14 hp (10.4 kW) |
| Torque Peak | 41.5 lb-ft (56.3 Nm) |
| Torque Peak | 1,800 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.3 qts (3.1 L) |
| Coolant Capacity | 5.4 qts (5.1 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
| Idle | 950-2750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Three gears, plus reverse, in two ranges. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift gear or range. |
| Clutch | 184mm dry disc |
| Oil Capacity | 10.6 qts (10 L) |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic, 9-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.2 gpm (19.7 lpm) |
| Total Flow | 7.7 gpm (29.1 lpm) |
| Steering Flow | 2.5 gpm (9.5 lpm) |
| System Capacity | 2.64 gal (10 L) |
Dimensions
| Length | 108.3 in (275 cm) |
|---|---|
| Width | 40.9 in (103 cm) |
| Wheelbase | 59.4 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25 cm) |
| Front Tread | 32.7 in (83 cm) |
| Rear Tread | 33.5 in (85 cm) |
Weight
| Shipping | 1,610 lbs (730 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 4.75 gal (18 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|