Massey Ferguson
1215
Farm tractor · 1996–2003 · 18 hp
Massey Ferguson1215
The Massey Ferguson 1215 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2003. It features a Iseki E3100 engine, and two-post fixed steering. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.4 ci (1 L) |
| Compression Ratio | 22.5 |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Net | 17 hp (12.7 kW) |
| Power PTO | 15.5 hp (11.6 kW) |
| Torque Peak | 40.6 lb-ft (55.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,800 RPM |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 5.4 qts (5.1 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | 184mm dry disc |
| Available Options | 6-speed unsynchronized gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,058 lbs (479 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 100.2 in (254 cm) |
|---|---|
| Width | 39.8 in (101 cm) |
| Height Rops | 77 in (195 cm) |
| Wheelbase | 56.1 in (142 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 29.5 in (74 cm) |
| Rear Tread | 31.5 in (80 cm) |
Weight
| Shipping | 1,590 lbs (721 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00-18 |
Fuel
| Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Attachments
54" mid-mount mower deckFront-end loader
| Mower Deck | 54 in (137 cm) |
|---|