Massey Ferguson
122
Farm tractor · 1965–1965 · 24 hp
Massey Ferguson122
The Massey Ferguson 122 is a farm tractor manufactured from 1965 to 1965. It features a Perkins 4.99 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 4.99 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 99 ci (1.6 L) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Compression Ratio | 20 |
| Power Gross | 24 hp (17.9 kW) |
| Power Rated | 24 hp (17.9 kW) |
| Torque Peak | 63.7 lb-ft (86.4 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 4.2 qts (4 L) |
| Coolant Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Oil Type | 20 |
| Available Options | 8-speed gear |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,231 lbs (1,011 kg) |
Dimensions
| Length | 108.7 in (276 cm) |
|---|---|
| Width | 63 in (160 cm) |
| Wheelbase | 72 in (182 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 2,580 lbs (1,170 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9x28 |
Fuel
| Capacity | 12 gal (45.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|