Massey Ferguson
1220
Farm tractor · 1995–1998 · 21 hp
Massey Ferguson1220
The Massey Ferguson 1220 is a farm tractor manufactured from 1995 to 1998. It features a Iseki E3112 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3112 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 68.5 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.08 in (78 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Compression Ratio | 22.5 |
| Power Gross | 21 hp (15.7 kW) |
| Power Net | 20 hp (14.9 kW) |
| Power PTO | 16 hp (11.9 kW) |
| Torque Peak | 44.2 lb-ft (59.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,800 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.3 qts (3.1 L) |
| Coolant Capacity | 5.4 qts (5.1 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
| Idle | 950-2750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Three gears, plus reverse, in two ranges. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift gear or range. |
| Clutch | 215mm dry disc |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic, 9-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.2 gpm (19.7 lpm) |
| Pressure | 2,130 psi (146.9 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 7.7 gpm (29.1 lpm) |
| Steering Flow | 2.5 gpm (9.5 lpm) |
| System Capacity | 2.64 gal (10 L) |
Dimensions
| Length | 108.3 in (275 cm) |
|---|---|
| Width | 42.2 in (107 cm) |
| Height Rops | 77 in (195 cm) |
| Wheelbase | 59.4 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 32.7 in (83 cm) |
| Rear Tread | 32.7 in (83 cm) |
Weight
| Shipping | 1,676 lbs (760 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-16 |
Fuel
| Capacity | 4.75 gal (18 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|