Massey Ferguson
1225
Farm tractor · 1999–2002 · 24 hp
Massey Ferguson1225
The Massey Ferguson 1225 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2002. It features a Iseki E3112 engine, and two-post fixed steering.
Engine
| Engine | Iseki E3112 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 68.5 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Compression Ratio | 22.5 |
| Power Gross | 24.3 hp (18.1 kW) |
| Power Net | 22.5 hp (16.8 kW) |
| Power PTO | 18.4 hp (13.7 kW) |
| Torque Peak | 49.4 lb-ft (67 Nm) |
| Torque Peak | 2,000 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Coolant Capacity | 7.5 qts (7.1 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 2.6 gpm (9.8 lpm) |
| Pressure | 1,990 psi (137.2 bar) |
| Total Flow | 5.3 gpm (20.1 lpm) |
| Steering Flow | 2.7 gpm (10.2 lpm) |
| System Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,210 lbs (548 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 91.1 in (231 cm) |
|---|---|
| Width | 41 in (104 cm) |
| Height | 51.2 in (130 cm) |
| Height Rops | 75.2 in (191 cm) |
| Wheelbase | 59.8 in (151 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 30.3 in (76 cm) |
| Rear Tread | 29.5 in (74 cm) |
Weight
| Shipping | 1,499 lbs (679 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-16 |
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|