Massey Ferguson
1230
Farm tractor · 1993–2002 · 27 hp
Massey Ferguson1230
The Massey Ferguson 1230 is a farm tractor manufactured from 1993 to 2002. It features a Iseki E3CE engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3CE |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 87.2 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Compression Ratio | 21.5 |
| Power Gross | 27 hp (20.1 kW) |
| Power Net | 25 hp (18.6 kW) |
| Power PTO | 20 hp (14.9 kW) |
| Torque Peak | 58.6 lb-ft (79.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,800 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 4.2 qts (4 L) |
| Coolant Capacity | 7.5 qts (7.1 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
| Idle | 950-2750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Transmission Description | Three gears, plus reverse, in three ranges. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift gear or range. |
| Clutch | 215mm dry disc |
| Oil Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic, 12-speed creeper |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
| Pressure | 2,130 psi (146.9 bar) |
| Total Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
| Steering Flow | 2.5 gpm (9.5 lpm) |
| System Capacity | 3.2 gal (12.1 L) |
Dimensions
| Length | 116.5 in (295 cm) |
|---|---|
| Width | 55.5 in (140 cm) |
| Height Rops | 79.1 in (200 cm) |
| Wheelbase | 64.6 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30 cm) |
| Front Tread | 35.9 in (91 cm) |
| Rear Tread | 43.1 in (109 cm) |
Weight
| Shipping | 1,719 lbs (779 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-16 |
Fuel
| Capacity | 6 gal (22.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|