Massey Ferguson
1233
Farm tractor · 2001–2002 · 28 hp
Massey Ferguson1233
The Massey Ferguson 1233 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2002. It features a Iseki E3CF engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3CF |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 89.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.3 in (84 mm) |
| Compression Ratio | 21.7 |
| Power Gross | 28.4 hp (21.2 kW) |
| Power Net | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Power PTO | 24.5 hp (18.3 kW) |
| Torque Peak | 70.4 lb-ft (95.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 3.8 qts (3.6 L) |
| Coolant Capacity | 7.5 qts (7.1 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | 225mm dry disc |
| Available Options | 9-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
| Pressure | 2,130 psi (146.9 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
| Steering Flow | 2.5 gpm (9.5 lpm) |
| System Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,984 lbs (899 kg) |
Dimensions
| Length | 116.5 in (295 cm) |
|---|---|
| Width | 55.5 in (140 cm) |
| Height Rops | 78.3 in (198 cm) |
| Wheelbase | 64.6 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 7.9 in (20 cm) |
| Front Tread | 37.8 in (96 cm) |
| Rear Tread | 43.1 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 1,984 lbs (899 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-16 |
| Front Industrial | 25x8.5-14 |
| Rear Industrial | 12.5/80-18 |
Fuel
| Capacity | 6 gal (22.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|