Massey Ferguson
1235
Farm tractor · 1997–2002 · 32 hp
Massey Ferguson1235
The Massey Ferguson 1235 is a farm tractor manufactured from 1997 to 2002. It features a Iseki E3CD engine, and two-post foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Iseki E3CD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Compression Ratio | 21.8 |
| Power Gross | 32 hp (23.9 kW) |
| Power Net | 30 hp (22.4 kW) |
| Power PTO | 25.5 hp (19 kW) |
| Torque Peak | 71.6 lb-ft (97.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,800 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 7.5 qts (7.1 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
| Total Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
| System Capacity | 3.2 gal (12.1 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,984 lbs (899 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 116.5 in (295 cm) |
|---|---|
| Width | 55.6 in (141 cm) |
| Height Rops | 79.1 in (200 cm) |
| Wheelbase | 64.4 in (163 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30 cm) |
| Front Tread | 37.8 in (96 cm) |
| Rear Tread | 43.1 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 2,500 lbs (1,134 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-16 |
Fuel
| Capacity | 6 gal (22.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|