Massey Ferguson
1240
Farm tractor · 1992–2002 · 28 hp
Massey Ferguson1240
The Massey Ferguson 1240 is a farm tractor manufactured from 1992 to 2002. It features a Iseki E3CF engine, and two-post folding steering. The transmission is a synchro shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3CF |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 89.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Compression Ratio | 21.5 |
| Power Gross | 28.4 hp (21.2 kW) |
| Power Net | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Power PTO | 22.8 hp (17 kW) |
| Torque Peak | 68.6 lb-ft (93 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 6.92 qts (6.5 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | 225mm dry disc |
| Available Options | 16-speed synchro shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
| Total Flow | 9.2 gpm (34.8 lpm) |
| Steering Flow | 3.2 gpm (12.1 lpm) |
| System Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
Dimensions
| Length | 118.7 in (301 cm) |
|---|---|
| Width | 55.1 in (139 cm) |
| Height Rops | 84.2 in (213 cm) |
| Wheelbase | 64.6 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 41.7 in (105 cm) |
| Rear Tread | 43.3 in (109 cm) |
Weight
| Shipping | 2,645 lbs (1,199 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deck72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Massey Ferguson 1217 Backhoe |
|---|