Massey Ferguson
1250
Farm tractor · 1992–2002 · 33 hp
Massey Ferguson1250
The Massey Ferguson 1250 is a farm tractor manufactured from 1992 to 2002. It features a 33 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a synchro shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Power Gross | 33 hp (24.6 kW) |
|---|---|
| Power Net | 31.6 hp (23.6 kW) |
| Power PTO | 27.3 hp (20.4 kW) |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | 225mm dry disc |
| Available Options | 16-speed synchro shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| Total Flow | 9.6 gpm (36.3 lpm) |
| System Capacity | 6.6 gal (25 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,866 lbs (1,300 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 121.9 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 55.3 in (140 cm) |
| Height Rops | 85.4 in (216 cm) |
| Wheelbase | 67.9 in (172 cm) |
| Ground Clearance | 12.2 in (30 cm) |
| Front Tread | 42.2 in (107 cm) |
| Rear Tread | 43.3 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 2,746 lbs (1,245 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Massey Ferguson 1217 Backhoe |