Massey Ferguson
1260
Farm tractor · 1992–2002 · 40 hp
Massey Ferguson1260
The Massey Ferguson 1260 is a farm tractor manufactured from 1992 to 2002. It features a Iseki E3AD1 engine, and two-post foldable steering. The transmission is a synchro shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3AD1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Compression Ratio | 21.8 |
| Power Gross | 40 hp (29.8 kW) |
| Power Net | 38 hp (28.3 kW) |
| Power PTO | 31.7 hp (23.6 kW) |
| Torque Peak | 87 lb-ft (118 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 6.92 qts (6.5 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | 240mm dry disc |
| Available Options | 16-speed synchro shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
| Total Flow | 9.6 gpm (36.3 lpm) |
| System Capacity | 6.6 gal (25 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,866 lbs (1,300 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 121.9 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 56.1 in (142 cm) |
| Height | 86.4 in (219 cm) |
| Wheelbase | 67.9 in (172 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
| Front Tread | 44.3 in (112 cm) |
| Rear Tread | 43.3 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 3,200 lbs (1,451 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Massey Ferguson 1217 Backhoe |