Massey Ferguson
130
Farm tractor · 1966–1972 · 30 hp
Massey Ferguson130
The Massey Ferguson 130 is a farm tractor manufactured from 1966 to 1972. It features a Perkins A4-107 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins A4-107 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 107 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.13 in (79 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Compression Ratio | 22 |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Rated | 30 hp (22.4 kW) |
| Power PTO | 26.96 hp (20.1 kW) |
| Power Drawbar | 22.82 hp (17 kW) |
| Torque Peak | 76 lb-ft (103.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,250 RPM |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 5.71 qts (5.4 L) |
| Coolant Capacity | 7.08 qts (6.7 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 5.02 qts (4.8 L) |
| Available Options | 8-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 1,991 psi (137.3 bar) |
| System Capacity | 5.02 gal (19 L) |
Dimensions
| Length | 108.7 in (276 cm) |
|---|---|
| Width | 63 in (160 cm) |
| Height | 55.1 in (139 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
Weight
| Operating | 3,210 lbs (1,456 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 4,680 lbs (2,122 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5x16, 4x15, 4.5x16, 5.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10/12.4-28, 8x24, 9.5-9x24, 11.2/10x24, 10x36 |
Fuel
| Capacity | 12 gal (45.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | open operator station |
|---|