Massey Ferguson
1325
Farm tractor · 2002–2004 · 27 hp
Massey Ferguson1325
The Massey Ferguson 1325 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2004. It features a 27 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 20.1 kW |
| Power Rated | 27 hp (20.1 kW) |
| Torque Peak | 50.9 lb-ft (69 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 5.8 gpm (22 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|---|
| Mid Type | 1000 |
| Front Type | 2000 |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 105.9 in (268 cm) |
|---|---|
| Height | 48.2 in (122 cm) |
| Wheelbase | 60.6 in (153 cm) |
| Ground Clearance | 11.4 in (28 cm) |
Weight
| Weight | 2,216 lbs (1,005 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50/80-12, 7.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 250/80-18, 11.2R20 |
Fuel
| Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|