Massey Ferguson
133 Super
Farm tractor · 1975–1976 · 42 hp
Massey Ferguson133 Super
The Massey Ferguson 133 Super is a farm tractor manufactured from 1975 to 1976. It features a Perkins AD3.144 engine, and optional steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins AD3.144 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 144 ci (2.4 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 42 hp (31.3 kW) |
| Power Rated | 42 hp (31.3 kW) |
| Torque Peak | 99.8 lb-ft (135.3 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Air Cleaner | dry element |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.3 qts (6 L) |
| Coolant Capacity | 10.8 qts (10.2 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,150 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,490 psi (171.7 bar) |
| System Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,150 lbs (1,428 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 118.1 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 63.8 in (162 cm) |
| Height | 54.7 in (138 cm) |
| Wheelbase | 74.4 in (188 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 3,175 lbs (1,440 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x16, 4x19 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4/11x28, 11.2/10x28 |
Fuel
| Capacity | 12.6 gal (47.7 L) |
|---|
Steering
| Type | optional |
|---|