Massey Ferguson
1335
Farm tractor · 2002–2004 · 35 hp
Massey Ferguson1335
The Massey Ferguson 1335 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2004. It features a 35 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Torque Peak | 62.7 lb-ft (85 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 105.9 in (268 cm) |
|---|---|
| Height | 48.8 in (123 cm) |
| Wheelbase | 64.2 in (163 cm) |
| Ground Clearance | 13.6 in (34 cm) |
Weight
| Weight | 2,513 lbs (1,139 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 320/70R20, 11.2R20 |
Fuel
| Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|