Massey Ferguson
1345
Farm tractor · 2002–2004 · 42 hp
Massey Ferguson1345
The Massey Ferguson 1345 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2004. It features a 42 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a synchro shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 4 |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | wastegate turbocharged |
| Power Gross | 42 hp (31.3 kW) |
| Power Rated | 42 hp (31.3 kW) |
| Torque Peak | 84.8 lb-ft (115 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchro shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 119.2 in (302 cm) |
|---|---|
| Height | 51.2 in (130 cm) |
| Wheelbase | 66.9 in (169 cm) |
| Ground Clearance | 15 in (38 cm) |
Weight
| Weight | 2,227 lbs (1,010 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16, 7.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 360/70R24, 320/70R20, 12.4R24 |
Fuel
| Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|