Massey Ferguson
134C
Farm tractor · 46 hp
Massey Ferguson134C
The Massey Ferguson 134C is a farm tractor. It features a 46 hp engine. It weighs 5,732 lbs (2,600 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152.7 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 17.4 |
| Power Gross | 46.4 hp (34.6 kW) |
| Power Rated | 46.4 hp (34.6 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 7.2 qts (6.8 L) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 102.4 in (260 cm) |
|---|---|
| Width | 52 in (132 cm) |
| Height | 46.1 in (117 cm) |
| Wheelbase | 52.9 in (134 cm) |
Weight
| Weight | 5,732 lbs (2,600 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 16 gal (60.6 L) |
|---|