Massey Ferguson
135
Farm tractor · 1965–1979 · 47 hp
Massey Ferguson135
The Massey Ferguson 135 is a farm tractor manufactured from 1965 to 1979. It features a Perkins AD3.152 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins AD3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152.7 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 18.5 |
| Power Gross | 47 hp (35 kW) |
| Power Rated | 47 hp (35 kW) |
| Power PTO | 37.7 hp (28.1 kW) |
| Torque Peak | 131 lb-ft (177.6 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Standard gear transmission for early models. Three gears, plus reverse, with high and low ranges. |
| Oil Capacity | 32 qts (30.3 L) |
| Oil Type | MF-1129 |
| Available Options | 6-speed, 8-speed, 12-speed partial power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.6 gpm (59 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 12.3 gpm (46.6 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,150 lbs (1,428 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 117.5 in (298 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Height Cab | 90 in (228 cm) |
| Wheelbase | 74.25 in (188 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Operating | 4,079 lbs (1,850 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16, 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4/11-28, 13.6/12-28, 14.9/13-24 |
Fuel
| Capacity | 10.2 gal (38.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | quick detach optional |
|---|