Massey Ferguson
140
Farm tractor · 1966–1975 · 43 hp
Massey Ferguson140
The Massey Ferguson 140 is a farm tractor manufactured from 1966 to 1975. It features a Perkins AD 3.152 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins AD 3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 18.5 |
| Power Gross | 43 hp (32.1 kW) |
| Power Rated | 43 hp (32.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.9 qts (6.5 L) |
| Coolant Capacity | 10.8 qts (10.2 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,150 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 31.7 qts (30 L) |
| Available Options | 6-speed, 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 5.15 gpm (19.5 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,275 lbs (1,031 kg) |
Dimensions
| Length | 118.1 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Wheelbase | 72 in (182 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
Weight
| Weight | 3,197 lbs (1,450 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11x28 |
Fuel
| Capacity | 10.2 gal (38.6 L) |
|---|