Massey Ferguson
1417
Farm tractor · 2003–2005 · 16 hp
Massey Ferguson1417
The Massey Ferguson 1417 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2005. It features a 16 hp engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 56.6 ci (0.9 L) |
| Power Gross | 16.6 hp (12.4 kW) |
| Power PTO | 12.6 hp (9.4 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Tier 2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
| Pressure | 1,990 psi (137.2 bar) |
| Total Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
| Steering Flow | 1.5 gpm (5.7 lpm) |
PTO
gear
| Rear Type | transmission |
|---|
hydro
| Rear Type | live |
|---|
primary
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,058 lbs (479 kg) |
| Hitch Control | position and response control |
Dimensions
| Length | 100.2 in (254 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height Rops | 74.4 in (188 cm) |
| Wheelbase | 56.1 in (142 cm) |
| Front Tread | 29.5 in (74 cm) |
| Rear Tread | 30.3 in (76 cm) |
Weight
| Weight | 1,422 lbs (645 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 8-16 |
|---|
Fuel
| Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Attachments
54" mid-mount mower deckBladeFront-end loader
| Mower Deck | 54 in (137 cm) |
|---|