Massey Ferguson
142
Farm tractor · 1970–1980 · 52 hp
Massey Ferguson142
The Massey Ferguson 142 is a farm tractor manufactured from 1970 to 1980. It features a Eicher EDK 3-3 engine, and two-post mid-mount folding steering.
Engine
| Engine | Eicher EDK 3-3 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 179.4 ci (2.9 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 52 hp (38.8 kW) |
| Power Rated | 52 hp (38.8 kW) |
| Torque Peak | 128.7 lb-ft (174.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 10.6 qts (10 L) |
| Manufacturer | Eicher |
| Rated | 2,150 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 1 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 13.7 qts (13 L) |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| System Capacity | 1.2 gal (4.5 L) |
|---|
Dimensions
| Length | 116.1 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 39.8 in (101 cm) |
| Height | 47.6 in (120 cm) |
| Height Rops | 74.8 in (189 cm) |
| Wheelbase | 79.5 in (201 cm) |
| Ground Clearance | 8.6 in (21 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x16, 7x18 |
|---|---|
| Rear Ag | 10x24, 12.4/11x24 |
Fuel
| Capacity | 9.2 gal (34.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-mount folding |
|---|