Massey Ferguson
1423
Farm tractor · 2002–2005 · 23 hp
Massey Ferguson1423
The Massey Ferguson 1423 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2005. It features a 23 hp engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 68.5 ci (1.1 L) |
| Power Gross | 23.3 hp (17.4 kW) |
| Power PTO | 19.5 hp (14.5 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,800 RPM |
| Emissions | Tier 2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.34 gpm (20.2 lpm) |
| Pressure | 1,990 psi (137.2 bar) |
| Total Flow | 8 gpm (30.3 lpm) |
| Steering Flow | 2.64 gpm (10 lpm) |
PTO
| Rear Type | transmission (gear) |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,210 lbs (548 kg) |
| Hitch Control | position and response control |
Dimensions
| Length | 105.5 in (267 cm) |
|---|---|
| Width | 41 in (104 cm) |
| Height Rops | 75.2 in (191 cm) |
| Wheelbase | 59.9 in (152 cm) |
| Front Tread | 29.5 in (74 cm) |
| Rear Tread | 31.5 in (80 cm) |
Weight
| Weight | 1,498 lbs (679 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 12-16.5 |
|---|
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckBladeFront-end loader
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|