Massey Ferguson
1428
Farm tractor · 2002–2005 · 28 hp
Massey Ferguson1428
The Massey Ferguson 1428 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2005. It features a 28 hp engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 89.3 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 28.4 hp (21.2 kW) |
| Power PTO | 24.5 hp (18.3 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Tier 2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
| Pressure | 2,134 psi (147.1 bar) |
| Total Flow | 10 gpm (37.9 lpm) |
| Steering Flow | 2.6 gpm (9.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,984 lbs (899 kg) |
| Hitch Control | position and response control, draft control optional |
Dimensions
| Length | 116.5 in (295 cm) |
|---|---|
| Width | 55 in (139 cm) |
| Height Rops | 79.3 in (201 cm) |
| Wheelbase | 65.6 in (166 cm) |
| Front Tread | 37.8 in (96 cm) |
| Rear Tread | 43.1 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 2,345 lbs (1,063 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 12.5/80-18 |
|---|---|
| Front Industrial | 12.5/80-18 |
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Cab
| Cab | soft-side weather cab optional |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deck72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Massey Ferguson 1470 Backhoe |