Massey Ferguson
1431
Farm tractor · 2004–2005 · 33 hp
Massey Ferguson1431
The Massey Ferguson 1431 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2005. It features a Iseki engine, and two-post fixed steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Iseki |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 33 hp (24.6 kW) |
| Power PTO | 25.9 hp (19.3 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier 2 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.7 gpm (29.1 lpm) |
| Pressure | 2,134 psi (147.1 bar) |
| Total Flow | 10.4 gpm (39.4 lpm) |
| Steering Flow | 2.7 gpm (10.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,425 lbs (1,099 kg) |
| Hitch Control | position and response control, draft control optional |
Dimensions
| Length | 116.5 in (295 cm) |
|---|---|
| Width | 51 in (129 cm) |
| Height | 79.3 in (201 cm) |
| Wheelbase | 65.6 in (166 cm) |
| Front Tread | 42.5 in (107 cm) |
| Rear Tread | 37.8 in (96 cm) |
Weight
| Weight | 2,356 lbs (1,068 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Industrial | 12.5/80-18 |
|---|
Fuel
| Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deck72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Massey Ferguson 1470 Backhoe |