Massey Ferguson
1433
Farm tractor · 2002–2005 · 33 hp
Massey Ferguson1433
The Massey Ferguson 1433 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2005. It features a Iseki engine, and two-post folding steering. The transmission is a synchromesh type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 33 hp (24.6 kW) |
| Power PTO | 26.3 hp (19.6 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier 2 |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Transmission Model | SynchroShuttle |
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed, hydrostatic, 8-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.7 gpm (29.1 lpm) |
| Pressure | 2,130 psi (146.9 bar) |
| Total Flow | 12.2 gpm (46.2 lpm) |
| Steering Flow | 4.5 gpm (17 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,756 lbs (1,250 kg) |
| Hitch Control | position and response control, draft control optional |
Dimensions
| Length | 121.5 in (308 cm) |
|---|---|
| Width | 55.5 in (140 cm) |
| Height Rops | 92.5 in (234 cm) |
| Wheelbase | 68.5 in (173 cm) |
| Front Tread | 42.9 in (108 cm) |
| Rear Tread | 43.3 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 2,810 lbs (1,274 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 15-19.5 |
|---|
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | soft-side weather cab optional; fixed ROPS on 1433V |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|