Massey Ferguson
1445
Farm tractor · 2003–2005 · 44 hp
Massey Ferguson1445
The Massey Ferguson 1445 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2005. It features a Iseki engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (4-range).
Engine
| Engine | Iseki |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Power Gross | 44.2 hp (33 kW) |
| Power PTO | 36 hp (26.8 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Tier 2 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (4-range) |
| Available Options | 16-speed, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
| Pressure | 2,275 psi (156.9 bar) |
| Total Flow | 12.6 gpm (47.7 lpm) |
| Steering Flow | 5.2 gpm (19.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,086 lbs (1,399 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 137 in (347 cm) |
|---|---|
| Width | 69.1 in (175 cm) |
| Height Rops | 97.2 in (246 cm) |
| Wheelbase | 78.9 in (200 cm) |
| Front Tread | 52.5 in (133 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 3,864 lbs (1,752 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Industrial | 17.5L-24 |
|---|
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 90 in (228 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Massey Ferguson 1475 Backhoe |