Massey Ferguson
1455
Farm tractor · 2002–2005 · 55 hp
Massey Ferguson1455
The Massey Ferguson 1455 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2005. It features a 55 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a power shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 173 ci (2.8 L) |
| Power Gross | 55.3 hp (41.2 kW) |
| Power PTO | 45.6 hp (34 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Tier 2 |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | PowerShuttle |
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 16-speed, 8-speed, 12-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.4 gpm (43.1 lpm) |
| Pressure | 2,276 psi (156.9 bar) |
| Total Flow | 17.3 gpm (65.5 lpm) |
| Steering Flow | 5.9 gpm (22.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,086 lbs (1,399 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 137 in (347 cm) |
|---|---|
| Width | 64.6 in (164 cm) |
| Height Rops | 98.8 in (250 cm) |
| Wheelbase | 78.9 in (200 cm) |
| Front Tread | 54.5 in (138 cm) |
| Rear Tread | 57 in (144 cm) |
Weight
| Weight | 3,791 lbs (1,719 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 13.6-28, 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Industrial | 17.5L-24 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 90 in (228 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Massey Ferguson 1475 Backhoe |