Massey Ferguson
145V
Farm tractor · 44 hp
Massey Ferguson145V
The Massey Ferguson 145V is a farm tractor. It features a Perkins AD 3.152 engine, and manual steering. It weighs 3,731 lbs (1,692 kg).
Engine
| Engine | Perkins AD 3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152.7 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 18.5 |
| Power Gross | 44.25 hp (33 kW) |
| Power Rated | 44.25 hp (33 kW) |
| Power PTO | 37.7 hp (28.1 kW) |
| Torque Peak | 123 lb-ft (166.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 7 qts (6.6 L) |
| Coolant Capacity | 12 qts (11.4 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 41.2 qts (39 L) |
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 4.5 gpm (17 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Dimensions
| Length | 120 in (304 cm) |
|---|---|
| Width | 41.3 in (104 cm) |
| Height | 54 in (137 cm) |
| Wheelbase | 71.9 in (182 cm) |
| Front Tread | 37 in (93 cm) |
| Rear Tread | 30 in (76 cm) |
Weight
| Weight | 3,731 lbs (1,692 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2/10-28 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|