Massey Ferguson
148
Farm tractor · 1972–1976 · 49 hp
Massey Ferguson148
The Massey Ferguson 148 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1976. It features a Perkins AD3.152 engine, and two-wheel drive drive. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins AD3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.58 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power | 49 hp (36.5 kW) |
| Torque | 130.9 lb-ft (177.5 Nm) |
| Torque | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.2 qts (6.8 L) |
| Coolant Capacity | 10.8 qts (10.2 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | dual dry plates |
| Oil Capacity | 29.8 qts (28.2 L) |
Hydraulics
| Total Flow | 3.91 gpm (14.8 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 7.5 gal (28.4 L) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,195 lbs (1,449 kg) |
Dimensions
| Length | 128.7 in (326 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Height | 56.9 in (144 cm) |
| Wheelbase | 80.6 in (204 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
Weight
| Weight | 3,933 lbs (1,784 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6x19 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4/11x32 |
Fuel
| Capacity | 12.6 gal (47.7 L) |
|---|