Massey Ferguson
150
Farm tractor · 1964–1975 · 45 hp
Massey Ferguson150
The Massey Ferguson 150 is a farm tractor manufactured from 1964 to 1975. It features a 45 hp engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Power Gross | 45.5 hp (33.9 kW) |
|---|---|
| Power PTO | 37.88 hp (28.2 kW) |
| Power Drawbar | 33.07 hp (24.7 kW) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry plate |
| Available Options | 8-speed, 12-speed partial power shift, 6-speed gear |
Hydraulics
| Total Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 8 gal (30.3 L) |
Dimensions
| Length | 131.5 in (334 cm) |
|---|---|
| Width | 63.4 in (161 cm) |
| Height | 65 in (165 cm) |
| Wheelbase | 81.1 in (205 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Operating | 4,805 lbs (2,179 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 6,605 lbs (2,996 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 5.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6/12x28, 12.4/11-38 |
Fuel
| Capacity | 18.5 gal (70 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | canopy optional |
|---|