Massey Ferguson
1523
Farm tractor · 2005–2010 · 22 hp
Massey Ferguson1523
The Massey Ferguson 1523 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2010. It features a Iseki engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Iseki |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 68.5 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.08 in (78 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 22.5 hp (16.8 kW) |
| Power PTO | 17.6 hp (13.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.9 qts (2.7 L) |
| Coolant Capacity | 7.5 qts (7.1 L) |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 14.3 qts (13.5 L) |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.4 gpm (20.4 lpm) |
| Total Flow | 8.04 gpm (30.4 lpm) |
| Steering Flow | 2.64 gpm (10 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,190 lbs (539 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 102 in (259 cm) |
|---|---|
| Width | 42.3 in (107 cm) |
| Height | 77 in (195 cm) |
| Wheelbase | 59.8 in (151 cm) |
| Ground Clearance | 10.4 in (26 cm) |
| Front Tread | 30.7 in (77 cm) |
| Rear Tread | 32.1 in (81 cm) |
Weight
| Shipping | 1,532 lbs (694 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-16 |
| Front Industrial | 23x8.50-12 |
| Rear Industrial | 12x16.5 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|