Massey Ferguson
1758
Farm tractor · 2013–2018 · 59 hp
Massey Ferguson1758
The Massey Ferguson 1758 is a farm tractor manufactured from 2013 to 2018. It features a Mitsubishi K39 engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | 1700 Series |
| Original Price Usd | 35,068 |
Engine
| Engine | Mitsubishi K39 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 134.7 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.74 in (95 mm) |
| Power | 59 hp (44 kW) |
| Fuel System | high-pressure common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
Hydraulics
| Type | open center gear pump |
|---|---|
| Scv Flow | 11.6 gpm (43.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,086 lbs (1,399 kg) |
| Hitch Control | position control with draft control optional |
Dimensions
| Length | 132.3 in (336 cm) |
|---|---|
| Width | 65.4 in (166 cm) |
| Height Cab | 92.9 in (235 cm) |
| Wheelbase | 77.2 in (196 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 27x10.50-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 44x18.00-20 |
| Front Industrial | 10-16.5 |
| Rear Industrial | 17.5L-24 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post folding |
|---|---|
| Cab | optional with air-conditioning |