Massey Ferguson
177
Farm tractor · 1965–1965 · 66 hp
Massey Ferguson177
The Massey Ferguson 177 is a farm tractor manufactured from 1965 to 1965. It features a Perkins A4.236 engine. The transmission is a partial power shift type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Perkins A4.236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 235.6 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 66 hp (49.2 kW) |
| Power Rated | 66 hp (49.2 kW) |
| Torque Peak | 193.1 lb-ft (261.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,240 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Multi Power |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed partial power shift, 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,373 lbs (1,529 kg) |
Dimensions
| Length | 139.4 in (354 cm) |
|---|---|
| Width | 75.2 in (191 cm) |
| Height | 65 in (165 cm) |
| Wheelbase | 84.25 in (213 cm) |
| Ground Clearance | 17.3 in (43 cm) |
Weight
| Weight | 6,151 lbs (2,790 kg) |
|---|---|
| Operating | 6,151 lbs (2,790 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12-36, 15-30 |