Massey Ferguson
2230
Farm tractor · 1999–2001 · 73 hp
Massey Ferguson2230
The Massey Ferguson 2230 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2001. It features a Perkins 1004-42 engine, and two-post available steering. The transmission is a sync shuttle type with 15 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1004-42 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 258.3 ci (4.2 L) |
| Bore | 4.06 in (103 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 18.5 |
| Power Gross | 73 hp (54.4 kW) |
| Power Rated | 73 hp (54.4 kW) |
| Torque Peak | 173.3 lb-ft (235 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 15 forward and reverse |
| Clutch | 304.8mm mechanical dry disc |
| Available Options | 15-speed sync shuttle, 30-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 20.3 gpm (76.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/750 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,630 lbs (2,100 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 158.3 in (402 cm) |
|---|---|
| Width | 77.9 in (197 cm) |
| Height Cab | 97.2 in (246 cm) |
| Wheelbase | 84.8 in (215 cm) |
| Ground Clearance | 15.6 in (39 cm) |
| Front Tread | 62.8 in (159 cm) |
| Rear Tread | 61.3 in (155 cm) |
Weight
cab
| Weight | 7,385 lbs (3,349 kg) |
|---|
rops
| Weight | 7,165 lbs (3,250 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 360/70R20, 11.2R24, 340/75R20, 210/70R20, 275/80R18, 480/65R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 420/70R30, 16.9R30, 420/70R28, 14.9R28, 12.4R36 |
Fuel
| Capacity | 17.7 gal (67 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post available |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat, air-conditioning optional |
|---|