Massey Ferguson
231
Farm tractor · 1989–1999 · 38 hp
Massey Ferguson231
The Massey Ferguson 231 is a farm tractor manufactured from 1989 to 1999. It features a Perkins AD3.152 engine, and two-post folding steering. The transmission is a sliding gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins AD3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 38 hp (28.3 kW) |
| Power Rated | 38 hp (28.3 kW) |
| Power PTO | 34 hp (25.4 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 11.2 qts (10.6 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Transmission Description | Tractor must be stopped, and clutch used, to shift gears. |
| Available Options | 8-speed sliding gear |
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| System Capacity | 9.2 gal (34.8 L) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 128 in (325 cm) |
|---|---|
| Width | 76 in (193 cm) |
| Height Rops | 87.5 in (222 cm) |
| Wheelbase | 76 in (193 cm) |
Weight
| Weight | 4,065 lbs (1,843 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 15.3 gal (57.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|