Massey Ferguson
254S
Farm tractor · 1983–1987 · 56 hp
Massey Ferguson254S
The Massey Ferguson 254S is a farm tractor manufactured from 1983 to 1987. It features a Perkins AD3.152 engine, 4x2 2WD drive, and hydrostatic power steering. It weighs 5,226 lbs (2,370 kg).
Overview
| Distributor | Massey Ferguson |
|---|
Engine
| Engine | Perkins AD3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 152.7 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power | 56 hp (41.8 kW) |
| Torque | 131.3 lb-ft (178 Nm) |
| Torque | 1,200 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|
Hydraulics
| Total Flow | 9.5 gpm (36 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000/ground |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,292 lbs (2,400 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 144.1 in (366 cm) |
|---|---|
| Height | 94.5 in (240 cm) |
| Wheelbase | 81.1 in (205 cm) |
Weight
| Weight | 5,226 lbs (2,370 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-32 |
Fuel
| Capacity | 16.4 gal (62.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|