Massey Ferguson
2635
Farm tractor · 2010–2018 · 74 hp
Massey Ferguson2635
The Massey Ferguson 2635 is a farm tractor manufactured from 2010 to 2018. It features a Simpson TSJ436E engine, and two-post steering. The transmission is a SynchroShuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Simpson TSJ436E |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 220 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 74 hp (55.2 kW) |
| Power PTO | 62 hp (46.2 kW) |
| Manufacturer | Simpson |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | SynchroShuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in two ranges with synchronized shuttle. |
| Available Options | 8-speed, 8-speed SynchroShuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.7 gpm (17.8 lpm) |
| Total Flow | 22.8 gpm (86.3 lpm) |
| Steering Flow | 6.9 gpm (26.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,520 lbs (2,050 kg) |
| Hitch Control | position and top-link draft control |
Dimensions
| Length | 139 in (353 cm) |
|---|---|
| Width | 73 in (185 cm) |
| Height Rops | 95 in (241 cm) |
| Wheelbase | 81 in (205 cm) |
Weight
| Shipping | 5,798 lbs (2,629 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 17.7 gal (67 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.