Massey Ferguson
264
Farm tractor · 1985–1987 · 56 hp
Massey Ferguson264
The Massey Ferguson 264 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1987. It features a Perkins AT 3.152 engine.
Engine
| Engine | Perkins AT 3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 152.7 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 56 hp (41.8 kW) |
| Power Rated | 56 hp (41.8 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |