Massey Ferguson
2675
Farm tractor · 1978–1983 · 111 hp
Massey Ferguson2675
The Massey Ferguson 2675 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1983. It features a 111 hp engine, and four-post steering. The transmission is a 3-speed power shift type with 24 forward and 6 reverse.
Engine
| Power PTO | 103.29 hp (77 kW) |
|---|---|
| Power Drawbar | 84.29 hp (62.9 kW) |
Transmission
| Transmission Type | 3-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Multi-Power |
| Gears | 24 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Eight forward gears with three power shift speeds in each gear. |
| Clutch | 356mm cerametallic dry disc |
| Oil Capacity | 120 qts (113.6 L) |
| Available Options | 24-speed 3-speed power shift, 8-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 16.5 gpm (62.5 lpm) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | hydraulic |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Hitch Control | position control and lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 177 in (449 cm) |
|---|---|
| Width | 94.1 in (239 cm) |
| Height | 88 in (223 cm) |
| Height Cab | 112 in (284 cm) |
| Wheelbase | 105.4 in (267 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 69 in (175 cm) |
Weight
| Weight | 11,200 lbs |
|---|---|
| Shipping | 11,200 lbs (5,080 kg) |
| Operating | 12,430 lbs (5,638 kg) |
| Ballasted | 14,495 lbs (6,574 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5L-15, 10.00-16, 11.00-16, 14L-16.1 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38, 18.4-38, 20.8-38, 23.1-34, 24.5-32, 30.5-32 |
Fuel
| Capacity | 87 gal (329.3 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|