Massey Ferguson
2705
Farm tractor · 1978–1983 · 133 hp
Massey Ferguson2705
The Massey Ferguson 2705 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1983. It features a Perkins AT6.3544 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a 3-speed power shift type with 24 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | Perkins AT6.3544 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power PTO | 122.2 hp (91.1 kW) |
| Power Drawbar | 101.44 hp (75.6 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Coolant Capacity | 31 qts (29.3 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | 3-speed power shift |
|---|---|
| Gears | 24 forward and 6 reverse |
| Transmission Description | Eight forward gears with three power shift speeds in each gear. |
| Clutch | 356mm cerametallic dry disc |
| Oil Capacity | 120 qts (113.6 L) |
| Available Options | 24-speed 3-speed power shift, 8-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Hitch Control | position control and lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 177 in (449 cm) |
|---|---|
| Width | 94.1 in (239 cm) |
| Height | 88 in (223 cm) |
| Height Cab | 112 in (284 cm) |
| Wheelbase | 105.4 in (267 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 69 in (175 cm) |
Weight
| Shipping | 11,200 lbs (5,080 kg) |
|---|---|
| Operating | 12,595 lbs (5,713 kg) |
| Ballasted | 17,490 lbs (7,933 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5L-15, 10.00-16, 11.00-16, 14L-16.1 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38, 18.4-38, 20.8-38, 23.1-34, 24.5-32, 30.5-32 |
Fuel
| Capacity | 87 gal (329.3 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning. Available platform configuration with four-post ROPS. |
|---|