Massey Ferguson
2720
Lawn tractor · 2004–2005 · 20 hp
Massey Ferguson2720
The Massey Ferguson 2720 is a lawn tractor manufactured from 2004 to 2005. It features a Briggs & Stratton Vanguard engine, two-wheel drive drive, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | garden |
|---|---|
| Series | 2700 Series |
| Manufacture Location | Port Washington, Wisconsin, USA |
| Distributor | Massey Ferguson |
Engine
| Engine | Briggs & Stratton Vanguard |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | K-66 |
| Gears | infinite forward and reverse |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height | 47 in (119 cm) |
| Wheelbase | 53 in (134 cm) |
Weight
| Weight | 711 lbs (322 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.5-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|