Massey Ferguson
294S
Farm tractor · 1983–1987 · 75 hp
Massey Ferguson294S
The Massey Ferguson 294S is a farm tractor manufactured from 1983 to 1987. It features a Perkins A4.248 engine, two- or four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. It weighs 7,387 lbs (3,350 kg).
Overview
| Distributor | Massey Ferguson |
|---|
Engine
| Engine | Perkins A4.248 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 248 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.98 in (101 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power | 75 hp (55.9 kW) |
| Torque | 204.3 lb-ft (277 Nm) |
| Torque | 1,380 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|
Hydraulics
| Total Flow | 9.5 gpm (36 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000/ground |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 6,616 lbs (3,001 kg) |
Dimensions
| Length | 159.1 in (404 cm) |
|---|---|
| Height | 100.8 in (256 cm) |
| Wheelbase | 95.3 in (242 cm) |
Weight
| Weight | 7,387 lbs (3,350 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-34 |
Fuel
| Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|