Massey Ferguson
3308
Farm tractor · 2021–Present · 86 hp
Massey Ferguson3308
The Massey Ferguson 3308 is a farm tractor manufactured starting in 2021. It features a AGCO Power 33 CWIC3 engine, and two-post mid-mount folding steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | AGCO Power 33 CWIC3 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 201 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 86 hp (64.1 kW) |
| Power Rated | 86 hp (64.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO Power |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed, 18-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
| Steering Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Clutch | mechanical disc |
Hitch
| Rear Lift | 4,630 lbs (2,100 kg) |
|---|---|
| Hitch Control | II/I |
Dimensions
| Length | 148.2 in (376 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 92.8 in (235 cm) |
| Height Rops | 91.6 in (232 cm) |
| Wheelbase | 90.6 in (230 cm) |
Weight
| Operating | 6,715 lbs (3,045 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 250/80-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9x24 |
Fuel
| Capacity | 22.5 gal (85.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-mount folding |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|