Massey Ferguson
3325
Farm tractor · 2001–2003 · 64 hp
Massey Ferguson3325
The Massey Ferguson 3325 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2003. It features a Perkins 903.27T engine, and two-post mid-mount steering. The transmission is a sync shuttle type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Perkins 903.27T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 164 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 64.4 hp (48 kW) |
| Power Rated | 64.4 hp (48 kW) |
| Torque Peak | 178.9 lb-ft (242.6 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
| Emissions | Stage 1 |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed sync shuttle, 24-speed sync shuttle, 30-speed sync shuttle, 36-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 11.6 gpm (43.9 lpm) |
| Pressure | 2,611 psi (180 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 1000 (1.375) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,732 lbs (2,600 kg) |
| Front Lift | 3,307 lbs (1,500 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 147.6 in (374 cm) |
|---|---|
| Width | 50.4 in (128 cm) |
| Height | 49.2 in (124 cm) |
| Height Cab | 85.4 in (216 cm) |
| Height Rops | 86.6 in (219 cm) |
| Wheelbase | 78.7 in (199 cm) |
Weight
| Weight | 4,409 lbs |
|---|---|
| Operating | 5,071 lbs (2,300 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 240/70R16 |
|---|---|
| Rear Ag | 320/70R24 |
Fuel
| Capacity | 11.9 gal (45 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-mount |
|---|
Cab
| Cab | optional with available air-conditioning |
|---|