Massey Ferguson
3505
Farm tractor · 1983–1987 · 110 hp
Massey Ferguson3505
The Massey Ferguson 3505 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1987. It features a Perkins engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a partial power shift type with 16 forward and 12 reverse.
Engine
| Engine | Perkins |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Rated | 110 hp (82 kW) |
| Power PTO | 91.5 hp (68.2 kW) |
| Power Drawbar | 74.18 hp (55.3 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partial power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 12 reverse |
| Transmission Description | Four gears (1-4) in two ranges (low/high) plus two-speed push-button power shift. Manual shuttle. Shifts within range are synchronized. |
| Available Options | 16-speed partial power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 15 gpm (56.8 lpm) |
| Pressure | 2,539 psi (175.1 bar) |
| Total Flow | 29.5 gpm (111.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,611 lbs (3,452 kg) |
Dimensions
| Length | 185 in (469 cm) |
|---|---|
| Width | 94 in (238 cm) |
| Wheelbase | 107 in (271 cm) |
| Front Tread | 61 in (154 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Operating | 12,935 lbs (5,867 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 13,195 lbs (5,985 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| Land Pride RCFM3696 - 3PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Land Pride RCR2596 - 3 PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Land Pride RCF3696 - 3PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Land Pride RCF3096 - 3PT | Rotary Cutters | 96" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3010 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCFM3610 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCFM3010 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCR2510 - 3 PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF3610 - 3PT | Rotary Cutters | 120" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.