Massey Ferguson
3630A
Farm tractor · 2011–2021 · 76 hp
Massey Ferguson3630A
The Massey Ferguson 3630A is a farm tractor manufactured from 2011 to 2021. It features a AGCO Power 33CTA engine, and two-post steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | AGCO Power 33CTA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 201 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 76 hp (56.7 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | AGCO Power |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | 12-speed mechanical shuttle |
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three ranges with mechanical shuttle. Also available as a 24-speed with mechanical high-low range. |
| Shift Mechanism | mechanical shuttle |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle, 24-speed mechanical shuttle, 24-speed power shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 12.7 gpm (48.1 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,756 psi (190 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
| Hitch Control | position and top-link draft control |
Dimensions
| Length | 147.3 in (374 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height Cab | 98.8 in (250 cm) |
| Wheelbase | 81.9 in (208 cm) |
| Front Tread | 51.6 in (131 cm) |
| Rear Tread | 59.2 in (150 cm) |
Weight
cab
| Weight | 7,187 lbs (3,260 kg) |
|---|
rops
| Weight | 6,239 lbs (2,830 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R30 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 21.9 gal (82.9 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 29.1 gal (110.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|