Massey Ferguson
3635
Farm tractor · 2007–2012 · 78 hp
Massey Ferguson3635
The Massey Ferguson 3635 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2012. It features a Perkins 1006.T engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1006.T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 365 ci (6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 135 hp (100.7 kW) |
| Power Rated | 135 hp (100.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed, 32-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 17,200 lbs (7,801 kg) |
Dimensions
| Length | 185 in (469 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 113.8 in (289 cm) |
| Wheelbase | 108.7 in (276 cm) |
Weight
| Weight | 12,500 lbs (5,670 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38 |
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat. Air-conditioning optional. |
|---|