Massey Ferguson
3710F
Farm tractor · 2017–Present · 99 hp
Massey Ferguson3710F
The Massey Ferguson 3710F is a farm tractor manufactured starting in 2017. It features a 99 hp engine, and two-post mid-mount folding steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 207.5 ci (3.4 L) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | common rail injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Emissions | Stage 3B |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle, 24-speed mechanical shuttle, 24-speed, 24-speed power shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 17.4 gpm (65.9 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 24.6 gpm (93.1 lpm) |
| Steering Flow | 7.1 gpm (26.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 540E |
| Clutch | electrohydraulic |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,512 lbs (2,500 kg) |
| Front Type | II |
| Front Lift | 3,638 lbs (1,650 kg) |
| Hitch Control | top-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 156.9 in (398 cm) |
|---|---|
| Width | 39.4 in (100 cm) |
| Height | 31.9 in (81 cm) |
| Height Cab | 67.5 in (171 cm) |
| Height Rops | 74.2 in (188 cm) |
| Wheelbase | 84.6 in (214 cm) |
Fuel
| Capacity | 19.6 gal (74.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-mount folding |
|---|
Cab
| Cab | available with optional air-conditioning |
|---|