Massey Ferguson
377
Farm tractor · 1987–1994 · 62 hp
Massey Ferguson377
The Massey Ferguson 377 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1994. It features a Perkins A4.236 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 7,718 lbs (3,500 kg).
Engine
| Engine | Perkins A4.236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 235.5 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 62 hp (46.2 kW) |
| Power Rated | 62 hp (46.2 kW) |
| Torque Peak | 179.2 lb-ft (243 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 24 forward and 12 reverse |
|---|---|
| Available Options | 24-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 9.8 gpm (37.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000/ground |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,292 lbs (2,400 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 149.6 in (379 cm) |
|---|---|
| Height | 103.5 in (262 cm) |
| Wheelbase | 94.1 in (239 cm) |
Weight
| Weight | 7,718 lbs (3,500 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
| Capacity | 26.9 gal (101.8 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|